Co prawda do astronomicznej zimy został nam prawie miesiąc jednak pogoda daje nam jasno do zrozumienia, że śnieżna pora roku zbliża się wielkimi krokami. Do napisania tej notki skłonił mnie ostatecznie wczorajszy śnieg z deszczem, który utrudniał mi spacer... Zapraszam!
|
fot. Shutterstock |
Na zewnątrz jest mroźno i wietrznie, co sprawia, że skóra w sposób naturalny zmniejsza ilość wytwarzanego sebum, które zabezpiecza ją przed nadmierną utratą wody. Ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach dodatkowo przyczynia się do nadmiernego wysuszenia skóry –
skóra zimą traci wodę nawet dwa razy szybciej niż latem. Priorytetową funkcją „kosmetyków zimowych” powinna być ochrona skóry oraz jej odpowiednie nawilżenie i regeneracja. "Zimowe kosmetyki" powinny być bogate w lipidy (woski i oleje roślinne), substancje działające kojąco i łagodząco (takie jak alantoina), oraz substancje nawilżające.
Dodatkowo podkład i warstewka sypkiego pudru tworzą na skórze rodzaj pierzynki i stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed niską temperaturą i wiatrem. Natomiast zimą lepiej unikać szminek o przedłużonej trwałości. Są ubogie w składniki natłuszczające i ich częste stosowanie może powodować wysuszenie ust.
Zimą warto zmienić nasze żele pod prysznic na te z dodatkiem olejków. Gwałtowne zmiany temperatur sprawiają, że skóra staje się szorstka, mniej elastyczna, podatna na podrażnienia. Najbardziej narażona na uszkodzenia jest skóra twarzy (w tym okolic oczu i ust) oraz dłoni. Pamiętajmy aby zabezpieczyć naszą skórę kremem ochronnym, usta pomadką ochronną, a dłonie kremem.
Zimą trzeba wyjątkowo dbać o zdrowie całego organizmu. Częste infekcje nie tylko osłabiają układ odpornościowy, ale również włosy, które w konsekwencji mogą stracić blask, zrobić się matowe, a nawet zacząć wypadać. Pamiętajmy o nawilżaniu włosów, one również zimą szybciej tracą wilgoć. Noszenie syntetycznych czapek szkodzi włosom.
Pod nieprzewiewnymi materiałami włosy szybciej się przetłuszczają, mają tendencje do elektryzowania się, trudno im zachować pożądany kształt. Pozwólmy swoim włosom swobodnie oddychać poprzez noszenie czapek wykonanych wyłącznie z naturalnych materiałów, najlepiej z bawełny, ponieważ wtedy zapewniamy skórze głowy swobodną wentylację, a mieszki włosowe funkcjonują prawidłowo.
Pamiętajmy, że zima ma też swoje uroki!
Szacuje się, że 2/3 ludzi żyjących na Ziemi nigdy nie widziało śniegu! My możemy nacieszyć oczy białą i puszystą pierzynką.
W zimie mamy Święta Bożego Narodzenia, które poza wymiarem religijnym obfitują w spotkania rodzinne, dobre jedzenie...
... a także prezenty i ozdoby świąteczne.
Zima to gratka dla wszystkich entuzjastów sportów zimowych, dzieci lepiących bałwany, jeżdżących na sankach i obrzucających się śnieżkami.
Karnawał i Sylwester czyli zabawa do białego rana w gronie najlepszych przyjaciół.
Nie zapominajmy o tym, że zimą miasta są pięknie oświetlone różnokolorowymi lampeczkami.
Sweterki, które pomogą ukryć dodatkowe kilogramy (zgromadzone np. przez święta, albo po prostu przez cały rok;) a dodatkowa izolacja przyda nam się zimą ;)
Walentynki <3 one również wypadają w zimie :) moim zdaniem czułość i miłość powinniśmy okazywać swojej sympatii przez cały rok. Jednak Walentynki są okazją do podarowania jakiegoś miłego upominku chociażby słodkości w kształcie serduszka :)
W długie zimowe wieczory możemy nadrobić zaległe lektury, obejrzeć ciekawy film pod ciepłym kocykiem z kubkiem herbaty z sokiem malinowym lub gorącej czekolady.
I moje pytanie: za co lubicie zimową porę?
źródła: http://kobieta.dziennik.pl/, http://kobieta.wp.pl/, http://polki.pl/ i własne zimowe przemyślenia.
Komentarze
Prześlij komentarz