Szare mydło - 100% naturalne - wielozadaniowe


Wiecie o czym jeszcze nie pisałam na mojej stronie? O szarym mydle. Może dlatego, że zawsze podchodziłam do niego dość sceptycznie. Właściwie dopiero od niedawna zaczynam przekonywać się do mydeł w kostce. W czasach mojego dzieciństwa zasadniczo tylko takie lub głównie takie były dostępne na rynku...Szare mydło (mydło potasowe) w odróżnieniu od mydeł sodowych (białych) nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych. Jest w 100% naturalnym produktem. Mydło szare to mieszanka soli potasowych, wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. Jest stosunkowo miękkie. Ze względu na prostą recepturę mydło Biały Jeleń w okresie PRL-u było jednym z najpowszechniej dostępnych typów mydeł wykorzystywanych zarówno do celów higieny osobistej, jak i gospodarczych. Aktualnie produkowane tzw. szare mydła typu Biały Jeleń lub Biały Wielbłąd lub Barwa Mydło naturalne szare nie są mydłami potasowymi lecz sodowymi. Nazywa się je szarymi, ponieważ nie zawierają sztucznych barwników i substancji zapachowych, dlatego są czasem polecane alergikom.

Ja sięgnęłam po mydło produkcji czeskiej firmy Milo.


Koszt zaprezentowanego przeze mnie szarego mydła produkcji czeskiej to około 3 zł za 175 g. Jest higieniczne, nie powoduje alergii i ma wiele zastosowań - jako produkt higieniczny do mycia dłoni, środek piorący, a także w celach artystycznych. Przyznam, że zaciekawiły mnie te cele artystyczne, zapytałam rodziców czy coś  na ten temat wiedzą i owszem - kiedyś na plastykę proszono dzieci o przyniesienie szarego mydła, następnie w nim rzeźbiono... Przy okazji powstawały płatki mydlane.

Szare mydło potasowe produkowane jest w wielu krajach. Należy do nich miękkie lub płynne mydło marsylskie, które w 72% składa się z czystego mydła potasowego i powstaje według tradycyjnej receptury wyniku reakcji ogrzanej oliwy z oliwek ze stężonym ługiem potasowym

Zaraz po otwarciu pocięłam moje mydło na mniejsze części. Jak dla mnie są bardziej praktyczne, nie muszę przy każdorazowym użyciu moczyć całego produktu.Dlaczego warto kupić szare mydło? 

Ma działanie odkażające i właściwości antybakteryjne. Nie zawiera sztucznych barwników oraz substancji zapachowych, jest zalecane jest przez lekarzy dermatologów do mycia i prania (szczególnie dla osób o skórze skłonnej do podrażnień i przetłuszczania się, a także dla alergików). Zawiera glicerynę, przez co delikatnie nawilża skórę. Jest przyjazne dla środowiska.

Możliwe zastosowania szarego mydła (kilka z nich postanowiłam sprawdzić).

1. Higiena intymna - lekarze ginekolodzy coraz częściej zalecają stosowanie mydła szarego przy wszelkiego rodzaju problemach intymnych. Ma działanie odkażające i wysuszające.

Ad. 1 Rzeczywiście szare mydło bardzo dobrze sprawdza się w tej roli. Nie powoduje żadnego dyskomfortu podczas mycia.

2. Trądzik - ma bardzo dobre właściwości antybakteryjne.

Ad. 2 Szarym mydłem bardzo przyjemnie myje się twarz, ładnie się pieni, a co najważniejsze nie powoduje uczucia ściągnięcia skóry twarzy, trzeba jednak uważać żeby mydło nie wpadło do oka, bo może trochę piec. Nie powinno się go jednak stosować codziennie, gdyż pozbawia wtedy skóry warstwy ochronnej.

3. Mycie włosów - nie uczula, otwiera łuski włosowe, co sprzyja we wnikaniu rożnych odżywek i maseczek. Włosy po stosowaniu mydła szarego, szybciej rosną i stają się mocniejsze.

Ad. 3 Szare mydło sprawdza się do mycia włosów. Skupiłam się na oczyszczeniu skalpu. Włosy gdy wyschły były miękkie, dobrze umyte, odpite od nasady i puszyste.

4. Leczenie ran - mydło jest bardzo pomocne do gojenia wszelkiego rodzaju ran, szczególnie tych pooperacyjnych.

5. Wywabić różnego rodzaju plamy - często wystarczy namoczyć zaplamione miejsce szarym mydłem i plama skutecznie znika. Chroni włókna i kolory, nie drażni skóry, skutecznie usuwa plamy i brud, ulega biodegradacji. Aby wyprać ciuszków dziecięcych –  Należy rozdrobnić mydło na tarce, rozpuścić w gorącej wodzie i tak przygotowaną miksturę wlać bezpośrednio do bębna pralki.

Ad. 5 Szare mydło całkiem nieźle pierze, a w dodatku jest przyjazne dla środowiska, bo całkowicie biodegradowalne.

6. Nadaje się do mycia pędzli do makijażu.

7. Doskonale pomaga przy regeneracji stłuczeń, skręceń, zwichnięć i uszkodzeń stawów - właściwości szarego mydła, pomagają zmniejszyć obrzęk i opuchliznę. 

8. Odtłuszczanie i czyszczenie ścian przed malowaniem.

9. Zwalczanie nieproszonych gości -na domowych roślinach ozdobnych. Wystarczy opryskać roślinę roztworem szarego mydła: - (20 g szarego mydła 1 litr wody), opryskujemy roślinę od 7 do 14 dni.

Przez wzgląd na wielozadaniowość szare mydło, niewątpliwie świetnie sprawdzi się w podróży. Nie zajmuje dużo miejsca, a sprawdzi się zarówno do mycia całego ciała jak i prania bielizny. W dodatku pomaga przy stłuczeniach czy obrzękach i przy leczeniu ran.

Jednak należy pamiętać, że powinno być stosowane raczej okazjonalnie niż do codziennej pielęgnacji, bo może powodować przesuszenia skóry.

***Odszkodowaniach. Odszkodowanie niewątpliwie należy się każdej osobie poszkodowanej. Możliwe jest uzyskanie odszkodowania nawet za wypadki do 20 lat wstecz. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę należy się nam po śmierci bliskiej osoby, jak i uczestnikom wypadków komunikacyjnych, a także w wyniku wypadków w rolnictwie czy przy pracy. Możliwe jest także uzyskanie zwrotu kosztów leczenia szpitalnego, zakupy leków, przejazdów związanych z leczenie (...).

Nie życzę nikomu tak niemiłych przeżyć jednak wypadki niestety chodzą po ludziach... Kompensja zapewnia profesjonalne dochodzenie odszkodowań powypadkowych, bez pobierania opłat wstępnych na terenie całej Polski. Specjaliści z Kompencja odpowiadają za wysokiej jakości negocjacje z ubezpieczycielem w imieniu swoich klientów. Gwarancja przekazania odszkodowania w ciągu 7 dni roboczych od wypłaty.

źródła: https://www.superkoszyk.pl/, https://pl.wikipedia.org, https://www.kompensja.pl

Komentarze

  1. Artykuł zdaje się, że zawiera sugestię, iż opisywane mydło jest mydłem potasowym. Skład widoczny na opakowaniu mydła wskazuje jednak, że jest to mydło sodowe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz