Tym razem bardzo przyjemny, a zarazem pouczający post o ciekawostkach ludzkiej skóry. Część z nim pewnie znacie już z biologii (anatomii) jednak jestem pewna, że wiele Was zaskoczy :) Zapraszam!
Chroni nasz organizm przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi. Reguluje temperaturę ciała, odbiera bodźce czuciowe.
Układ linii papilarnych tworzy się w czasie trwania życia płodowego (pomiędzy 100, a 120 dniem)
Naskórek składa się głównie z komórek nazwanych keratynocytami.
Grubość naskórka sięga od ok 0,1 mm do ok. 2 mm. Mężczyźni mają grubszą skórą od kobiet.
Ciało pozbywa się 30 tys. do 40 tys. komórek skóry na minutę. Po mniej więcej 28 dniach wymieniamy cały naskórek. Testy kurzu, który znajdujemy w naszych domach i w biurach wykazały, że jest on złożony głównie (w 70–90 %) ze złuszczonych komórek skóry.
Skóra poddawana różnym bodźcom może ulegać zgrubieniu, dotyczy to zwłaszcza zwłaszcza na dłoniach i stopach.
U człowieka najcieńsza skóra znajduje się na powiekach. Właście po niej najszybciej widać upływający czas. Trzeba zapewnić jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie!
Z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza, osłabia się strukturalna łączność między jej warstwami. Aby dorobić się trwałej zmarszczki na czole, musimy je zmarszczyć 200 tysięcy razy.
Około 40. roku życia na naszej twarzy pojawiają się zmarszczki grawitacyjne, na przykład bruzda nosowo-wargowa. Obwisanie skóry twarzy na starość to także efekt ciągłego, powolnego wzrostu kości czaszki. Gdy ludzie się starzeją, czoło wysuwa im się do przodu, a kości policzkowe ulegają cofnięciu. Wówczas tkanki miękkie (mięśnie i skóra) tracą oparcie i zaczynają obwisać. Dlatego właśnie należy ćwiczyć także mięśnie twarzy.
Właśnie dlatego tak istotna jest prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy o czym często piszę na mojej stronie, np. w ostatnim poście. Aby cieszyć się długo piękną skórą musimy o nią należycie zadbać. Dla skóry bardzo ważne są witaminy i minerały, ich brak odbija się na stanie naszej cery.
Skóra właściwa zbudowana jest głównie z tkanki łącznej włóknistej.
Tkanka podskórna znajdująca się pod skórą jest zbudowana z tkanki łącznej i służy do izolacji przed skokami temperatury.
Wytworami skóry są przede wszystkim włosy, paznokcie i gruczoły.
Włosy przeciętnie żyją ok. 4 lat. Najszybciej rosną włosy u kobiet w wieku pomiędzy 15, a 20 rokiem życia.
Tatuaż to nic innego jak krople pigmentu zatopione w skórze - utrzymują się, ponieważ są zbyt duże, by organizm był w stanie samodzielnie je usunąć. Laserowe usuwanie tatuażu polega na podgrzaniu barwnika, który rozpada się na mniejsze części (możliwe do usunięcia z organizmu).
likwidacja szkód nie musi być trudna i stresująca? Likwidacja szkód to zakres czynności podejmowanych przez zakład ubezpieczeń, po wystąpieniu (i zgłoszeniu) szkody. Szkody dotknąć różne sfery naszego życia. W wyniku wyładowań elektrycznych powstających podczas burzy możemy pożegnać się z naszym ulubionym sprzętem elektrycznym. No chyba, że wcześniej o niego w odpowiedni sposób zadbamy. Pamiętajcie, przezorny zawsze ubezpieczony. Należy zadbać o to zawczasu, bo inaczej trzeba będzie zostać przysłowiowym Polakiem mądrym po szkodzie.
Nam kierowcom szkoda często kojarzy się z kolizją samochodową. Chwila nieuwagi naszej lub kogoś innego może prowadzić do wypadku. Istnieje także wiele przypadków losowych, na które zwyczajnie nie możemy mieć wpływu. Warunki atmosferyczne również nie sprzyjają samochodowym wyprawą. Gdy zdarzy nam się taka nieprzyjemna sytuacja. Warto postawić na dobrego fachowca w tym temacie. Z doświadczonym partnerem u boku możesz dostać środki finansowe w krótkim czasie. Z AUTOMOBILIS oszacujesz bezpłatnie rzeczywistą wartość szkody. Do każdej sprawy należy pochodzić indywidualnie. Likwidacja szkód nie musi być czasochłonna. Trzeba jedynie powierzyć swoją sprawę osobom doświadczonym w tym względzie, aby cały proces przebiegł sprawnie. Szczególnie w sytuacji gdy sami nie potrafimy podejść do naszej sprawy bez zbędnych emocji, a także nie znamy wszystkich przepisów prawnych. Istnieje także ryzyko utracenia dotychczasowych zniżek ubezpieczeniowych i ryzykownego postępowania sądowego.
źródła: Przygotowując dzisiejszy wpis korzystałam z wielu źródeł mn.in stron rozwojosobisty.wordpress.com, krainasoli.pl i oczywiście z własnych przemyśleń.
Lubię takie artykuły.
OdpowiedzUsuń