Żyj zdrowo - odżywiaj się kolorowo - Imbir

Dziś przybliżę Wam trochę przyprawę jaką jest - Imbir. Powiem Wam szczerze, że sama nie przypuszczałam, że może mieć ona taki zbawienny wpływ na nasze zdrowie!


kobieta.onet.pl
Imbir, to jeden z powszechnie znanych i szeroko opisanych cudów botaniki, gdyż sprawdza się nie tylko w kuchni, jako przyprawa, ale także w lecznictwie. 
patrycjagotuje.pl
Pod względem składników odżywczych 100 g świeżego imbiru zawiera:
87 g wody, 1,4 g białka, 0,7 g tłuszczu, 8,7 g węglowodanów, witaminy B1 oraz B2, 4 mg wit. C, 20 mg wapnia, 45 mg fosforu, 7 mg żelaza, 387 mg potasu, ok 3% olejków eterycznych.

Właściwości lecznicze imbiru - dlaczego imbir jest zdrowy?


Intensywny aromat imbiru, ze świeżą, trochę słodką, a trochę drzewną nutą to zasługa zingiberolu - składnika olejku eterycznego. Natomiast substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon, odpowiadają za palący, lekko gorzki smak. Wszystkie te substacje mają lecznicze właściwości. Dzięki nim imbir m.in.:
Ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia.
allegro.pl
Łagodzi mdłości (jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wzmaga apetyt.
Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów. Jest niezbędnym dodatkiem do menu osób z podwyższonym cholesterolem.
Łagodzi bóle miesiączkowe. Warto też dodawać go do jedzenia, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki PMS.
Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Wchodzi w skład niektórych maści i plastrów rozgrzewających. Podczas masażu kilka kropli olejku imbirowego przynosi ulgę obolałym mięśniom.
Leczy migreny - regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.
Działa przeciwobrzękowo, bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.
Dba o jamę ustną. Ma działanie odkażające i odświeżające, pozostawia miły zapach w ustach. Leczy infekcje, pobudza wydzielanie śluzu. Warto płukać nim bolące gardło (do szklanki bardzo ciepłej wody wsypać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru).
Zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, bo poprawia ukrwienie mózgu. Odrobina sproszkowanego imbiru dodana do kawy, niweluje jej szkodliwe właściwości.
Polepsza krążenie krwi, wspaniale rozgrzewa cały organizm. W medycynie chińskiej uchodzi za “gorący", powodujący ogień w ciele. Pobudza też organy płciowe. Tam, gdzie rośnie, czyli w tropikalnej Azji, używa się go jako afrodyzjak.
www.smacznego.pl
Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku dowiodły, że może być skutecznym środkiem w leczeniu bakteryjnego zakażenia dróg oddechowych, ale ma też silne właściwości, które ułatwią oddychanie chorym na astmę, a przy tym może w naturalny sposób wzmocnić działanie leków rozszerzających oskrzela.




Imbir w kosmetyce:

Możemy znaleźć pewną gamę produktów z zawartością imbiru na drogeryjnych półkach (jak taki zauważę, w miarę rozsądnej cenie, to kupię aby przetestować:)
Imbir przede wszystkim bardzo mocno rozgrzewa, dlatego znajduje zastosowanie w zimowych kremach do stóp i dłoni. Dodatkowo imbir poprawia krążenie, ujędrnia i wygładza skórę, stąd jego obecność w kremach i balsamach antycellulitowych. Razem z olejkiem goździkowym i chili wchodzi w skład licznych maści przeciwbólowych i rozluźniających obolałe mięśnie.

Także w domu możemy użyć świeżego imbiru (który niestety nie jest super tani) do pielęgnacji.

ŚWIEŻY IMBIR NA BLIZNY ODBARWIENIOWE (BIAŁE)


Mimo iż może się to wydawać nieprawdopodobne, jednak świeży imbir w istotny sposób zmniejsza widoczność blizn odbarwieniowych. Codziennie, a nawet dwa razy dziennie wystarczy odciąć bardzo mały kawałek świeżego korzenia imbiru i wetrzeć w odbarwione miejsce. Nie przemywaj go. Po prostu pozostaw sok do wchłonięcia. Lekką poprawę zauważysz już po 1-2 tygodniach, a po kilku miesiącach codziennego stosowania imbiru blizny niemalże całkowicie znikną. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność.

Imbir pomoże nam również w przypadku przebarwień. Efekt rozjaśnienia skóry uzyskamy poprzez przecieranie zmienionych miejsc kawałkiem odciętego świeżego imbiru. Sok powinien wchłonąć, a jeżeli tę czynność będziemy systematycznie powtarzać 2 razy dziennie, to po ok. 2 tygodniach zauważymy różnicę!

Przepis na peeling do ciała z imbirem i cytryną:
- ½ szklanki cukru
- ¼ szklanki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki świeżo zmielonego obranego korzenia imbiru
skórka z jednej wyszorowanej cytryny


Wszystkie składniki wymieszaj w małej miseczce. Biorąc kąpiel lub prysznic, wmasuj peeling w ciało, a następnie dobrze spłucz. Niewykorzystany peeling możesz przechowywać w lodówce do tygodnia czasu. Polecam jednak zużyć go natychmiast po przygotowaniu.

Kosmetyki na cellulit z imbirem również są łatwo dostępne w drogeriach oraz sklepach kosmetycznych. Jednak każdy dobry preparat ma swoją cenę, dlatego też jeśli nie chcesz wydawać dużej sumy pieniędzy, a masz problem z cellulitem możesz wykonać kosmetyk sama w domu. To bardzo proste!
lula.pl

Przygotuj:
- pół szklanki oleju z migdałów (lub pestek winogron) 
- 2 łyżki fusów kawowych 
- 2 łyżki świeżo startego imbiru 
- łyżeczkę cynamonu


Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, a powstałą masę nałóż na miejsca gdzie występuje cellulit. Owiń ciało folią lub kocem i pozostaw na 20 min. Po tym czasie całość dokładnie spłucz ciepłą wodą. Kurację należy wykonywać nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Zabieg nie jest kosztowny, a ładnie wygładzi i ujędrni skórę.


www.boska.pl
Jeżeli marzymy o kąpieli relaksacyjnej, wystarczy zmieszać 1/4 szkl. gruboziarnistej soli morskiej, 3 łyżeczki świeżo zmielonego korzenia imbiru, ½ łyżeczki cynamonu, można jeszcze ewentualnie dodać kilka kropel olejku eterycznego (np. pomarańczowego) i wszystko zastosować do kąpieli, w której należy się zanurzyć na ok. 15-20 minut. 


Sok ze świeżego imbiru (imbir starty na drobnej tarce i odciśnięty), stosujemy w chorobie lokomocyjnej,czkawce i wymiotach, jak również przy zatruciach pokarmowych. 
Dawkowanie: 1-2 łyżek soku, popijamy ciepłą wodą. Sok z imbiru można też dodawać do zup przed końcem gotowania.

źródła: http://zdrowie.dziennik.pl, www.poradnikzdrowie.pl, http://www.tipy.pl/,  http://www.spa24.pl/, http://www.milionkobiet.pl/, http://wieczniemloda.com/, http://dziecisawazne.pl/

Komentarze