Czerwona herbata - czym Cie zaskoczy?

Czerwona herbata znana była już w czasach dynastii Tang (618-907 n.e.). Wówczas pić ją mógł jedynie cesarz – zwykłym obywatelom za próbę jej spożycia groziła surowa kara.
źródło


Zawartość czerwonej herbaty:
garbniki,
alkaloidy,
flawonoidy,
minerały (wapń, cynk, mangan, miedź, selen, fluor, żelazo)
witaminy C, E i P
małe ilości kofeiny i taniny
olejki eteryczne
białko.

Moja herbata:



WŁAŚCIWOŚCI:

1. Badania prowadzone na uniwersytetach we Freiburgu i Heidelbergu oraz w Paryżu dowodzą, że Pu-Erh:

  • wspomaga pracę wątroby,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • pobudza procesy trawienne,
  • skutecznie walczy z nadwagą („morderca tłuszczu”),
  • łagodzi skutki spożycia alkoholu,
  • wzmacnia organizm.
  • poprawia się wygląd skóry i włosów
  • zapobiega próchnicy – zawiera sporo fluoru.
  • flawonoidy pomagają we wzmacnianiu naczyń krwionośnych
  • pomaga w koncentracji, poprawia pamięć
  • poprawia krążenie obwodowe i mózgowe;
  • hamuje zmiany miażdżycowe;
  • poprawia zły nastrój, dobra na depresję;
  • ma właściwości moczopędne;
  • obniża ciśnienie;
  • obniża poziom cukru we krwi,


2. Amerykanie nazywają Pu-Erh "niszczycielem tłuszczu". Nazwa ta dokładnie określa działanie Pu-Erh. Badania prowadzone z kolei w paryskiej klinice niezbicie dowodzą, że 88% pacjentów pijących regularnie tę herbatę w ciągu miesiąca straciło 3,2-10,8 kg. Interesujące jest to, że utrata wagi nastąpiła przy normalnym sposobie odżywiania. Jednak znacznie ważniejszy jest fakt, że spadek wagi się utrzymywał. Można więc tu mówić niejako o naturalnym sposobie odchudzania. Czerwona herbata atakuje bowiem jedynie zbędne pokłady tłuszczu w naszym organizmie.

3. Francuscy lekarze twierdzą, że czerwona Pu-Erh wspomaga pracę wątroby. Postanowili oni przetestować skuteczność działania czerwonej herbaty osobiście. Pili Pu-Erh po spożyciu więcej niż symbolicznej lampki szampana. Wyniki badań wykazały, że po dwu godzinach poziom alkoholu obniżył się o 0,45 promila. Lekarzy ucieszył fakt, że powróciła utracona jasność umysłu. Nie łudźmy się jednak, że Pu-Erh pochłonie każde ilości alkoholu.

4. Ruth Schneebeli-Graf w swojej książce o roślinach leczniczych Chin pisze: "We wszystkich większych sklepach, które sprzedają lecznicze zioła, można kupić szczególną herbatę, nazywaną Pu-Erh. Herbata ta jest znana w całym kraju ze swoich leczniczych właściwości. Pomoże zarówno przy kłopotach z trawieniem, jak i przy depresji".

Słodzona czy nie?
Chińczycy piją tę herbatę bez żadnych dodatków, ponieważ cukier neutralizuje większość jej właściwości.
Specjaliści zalecają pić 3-5 filiżanek dziennie czerwonej herbaty. Ogrzeje nasze ciało, przepędzi zły humor.

Parzenie:  Na 200 ml wody przypada łyżeczka herbaty. Zalewamy wodą o temperaturze ok. 95 stopni i zostawiamy na ok. 1,5-2 minuty. Tę samą porcję liści można zaparzać kilkukrotnie, nieznacznie wydłużając czas parzenia.


UWAGA!

1. Pu-ehr jest moczopędny.
2. Podczas odchudzania się czerwoną herbatą pij dużo wody.
3. Czerwonej herbaty się nie słodzi! Traci wówczas wszystkie właściwości.
4. Unikaj popijania czerwonej herbaty słodkimi napojami.
5. Pij herbatę zawsze po posiłku.
6. Nie przekraczaj 2 L/dzień.
7. Pij herbaty w podróży.
8. Czerwona herbata może powodować biegunkę na skutek blokowania wchłaniania tłuszczy i węglowodanów w przewodzie pokarmowym.
9. Stosuj suplementy diety zawierające magnez, potas, sód oraz inne mikroelementy i witaminy. Czerwona herbata wypłukuje przy stałym przyjmowaniu ww.

Źródło: www.czajnikowy.pl

Czerwona herbata w pielęgnacji


Zawiera silne przeciwutleniacze (polifenole), witaminy, mikroelementy, dzięki którym: w hamuje proces starzenia skóry, m.in. powstawanie zmarszczek w reguluje aktywność gruczołów łojowych w działa bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie. Czerwona herbata jest naturalnym źródłem antyoksydantów zawiera ich 50 razy więcej niż herbata zielona.
Czerwoną heratę wy­ko­rzy­stu­je się w ko­sme­ty­kach prze­ciw­zmarszcz­ko­wych. Co wię­cej, chro­ni ona ko­mór­ki przed wchła­nia­niem me­ta­li cięż­kich.

Oczyszczająca maska

Łyżkę czerwonej herbaty zalej ok. 1/4 litra wody o temperaturze 95 st. C. Odstaw na ok. 7 minut, aby dobrze naciągnęła. Następnie domieszaj 4 łyżki otrąb pszennych i łyżkę miodu. Połóż maseczkę na dobrze umytą i osuszoną twarz. Pozostaw na ok. 15 minut, zmyj.

Tonik z czerwonej herbaty
  • 1 torebka lub 1 łyżeczka zielonej herbaty
  • gorąca woda
  • szklana butelka
Wsyp herbatę do szklanki i zalej gorącą wodą (pamiętaj, że zielonej herbaty nie należy zalewać wrzątkiem, ponieważ traci swoje właściwości! Woda powinna mieć temperaturę 95 stopni). Herbatę parz 5 minut, a następnie wystudź i przelej napar do szklanej butelki.
Taki tonik nie ma konserwantów - przechowuj go w lodówce tylko kilka dni i nie przygotowuj dużych porcji kosmetyku.

Osobiście przetarłam twarz torebeczką pozostałą po zaparzeniu herbaty czyli dokładnie tak jak w przypadku zielonej herbaty. Jest to dla mnie najlepsze rozwiązanie - nic się nie marnuje :) Jenak może brudzić twarz lekko na czerwono.

Efekt bardzo mi się podoba. Skóra twarzy jest bardzo delikatna w dotyku i ładnie oczyszczona. Ze względu na to,  reguluje aktywność gruczołów łojowych i ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne idealnie nada się do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej (szczególnie w strefie T). 


Pijecie czerwoną herbatę?


źródła: http://eherbata.pl/, http://konik-polny.pl/, http://spa-kobiece-sekrety.pl/

Komentarze