Ocet jabłkowy w pielęgnacji...

źródło
Działanie lecznicze octu jabłkowego było znane już w dawnym Egipcie. Kleopatra zażywała rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej obfitej uczcie, dzięki czemu słynęła ze wspaniałej figury i dobrego zdrowia.

W occie jabłkowym jest około 20 ważnych substancji mineralnych i mikroelementów, a także kwas octowy, mlekowy i cytrynowy, cenne substancje balastowe, cały szereg fermentów i aminokwasów. Jednym z najważniejszych składników octu jabłkowego są pektyny (1-1,5%).

W wielu potrawach ocet jabłkowy używany jest jako dodatek do sałatek i dań mięsnych. Przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi.
źródło 
Ale nie oszukujmy się bez ćwiczeń i zmiany diety się nie obejdzie.

Nie należy oczywiście pić ocet w dużych ilościach (wtedy byłoby to szkodliwe). W zupełności wystarczą dwie, trzy łyżeczki rozpuszczone w szklance przegotowanej wody. Pić należy 2 - 3 razy dziennie bezpośrednio przed posiłkami małymi łyczkami. Dla złagodzenia smaku można mieszać go także z sokami lub dodać miodu.

Picie octu jabłkowego w celu poprawienia trawienia i zmniejszenia wagi ma swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy zwracają uwagę na to, że ocet jabłkowy może niszczyć szkliwo. Warto pamiętać, że nie można raczyć się octem jabłkowym bez ograniczeń, bo można sobie podrażnić śluzówkę żołądka i doprowadzić do powstania wrzodów. Osoby z wrażliwym żołądkiem powinny sięgnąć raczej po suplementy z octem jabłkowym.

Rozmowę z dietetyczką na temat powyższego zagadnienia możecie przeczytać TU

Najlepszy jest ocet zrobiony w domu. Należy pamiętać jednak aby wybrać jabłka niepryskane, najlepiej ze znanego nam źródła.

Należy wybrać kilka ładnych jabłek, umyć i pokroić je wraz ze skórkami i gniazdami nasiennymi, na małe kawałki. Następnie umieścić je w dużym słoiku i zalać posłodzoną przegotowaną wodą (jedna łyżka cukru na jedną szklankę wody). Naczynie zatkać obwiązując płótnem. Postawić w ciepłym miejscu, aby jabłka sfermentowały (na około 4 tygodnie). Od czasu do czasu  płyn zamieszać drewnianą łyżką. Gdy płyn przestanie się burzyć, należy przelać go do butelek, przecedzając przez gazę. 

Ja jak na razie kupiłam ocet w osiedlowym sklepie, prezentuje się tak:


Zewnętrzne zastosowanie octu:

Dermatolodzy utrzymują, że ma właściwości przeciwalergiczne. Nie rozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne (stosujemy punktowo na wypryski, stany zapalne skóry, najlepiej nanieść na płatek kosmetyczny następnie przyłożyć na chwile do zmiany skórnej).

Ocet jabłkowy ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego jest wspaniały do stosowania na skórę trądzikową, gdyż łagodzi stany zapalne. Oprócz zastosowania punktowego możemy także sporządzić tonik. Tonik przygotowujemy w proporcji 1:2 octu z wodą, przecieramy nim twarz rano i wieczorem. Taki tonik możesz stosować wieczorem po umyciu twarzy i rano przed nałożeniem kremu. Naturalne alfa-hydroksykwasy (tzw. kwasy AHA) i kwasy octowe zawarte w occie jabłkowym poprawią krążenie a jednocześnie zmniejszą pory.

Ocet jabłkowy, wygładzi skórę i doda jej jędrności. Zmarszczki staną się mniej widoczne, a przy regularnym stosowaniu znikną bez śladu (jednak uważałabym tutaj na podrażnienia i wysuszenie skóry).

Ocet jabłkowy zmieszany w równych proporcjach z glinką zieloną może być stosowany jako maseczka do twarzy. Taki domowy kosmetyk ma właściwości dezynfekujące i gojące. Najlepiej sprawdzi się w przypadku cery tłustej i mieszanej, a także przy skłonnościach do trądziku. Trzymaj na twarzy przez 10-15 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Ocet jabłkowe pomoże w czasie oparzeń słonecznych. Ręcznik moczymy w chłodnej wodzie, a następnie skrapiamy octem i przykładamy do poparzonej skóry. Zostawiamy na kilka minut, a następnie myjemy ciało

Następnym razem, gdy nalejesz wody do wanny, zamiast używanego dotychczas płynu do kąpieli, dodaj 1-2 szklanki octu jabłkowego. Pozwoli on oczyścić skórę z toksyn, wygładzi ją i nawilży. Dla poprawienia zapachu, możesz także wkropić do wody niewielką ilość olejku aromatycznego.

Usuwa przebarwienia pozostałe po lakierze do paznokci (wystarczy przez 20 minut moczyć w nim dłonie, zmyć i nałożyć krem lub oliwkę).

W czasie pedicure można dodać, go do kąpieli stóp. Jego właściwości przeciwgrzybiczne sprawią, że stopy będą zdrowe, miękkie i czyste.

Wtarty pod pachami zneutralizuje brzydki zapach, choć jego woń także nie należy do najprzyjemniejszych. Można go jednak wykorzystać w sytuacjach kryzysowych.

Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu. Płukanie włosów w słabym roztworze octu pozwala dokładnie usunąć resztki piany i mydła i zapobiega przetłuszczaniu się włosów sprawiając, że długo pozostają one świeże, pachnące i z połyskiem. Do tego włosy łatwiej się rozczesują i nie plączą.
Ocet jabłkowy oczyszcza włosy oraz zamyka łuski, dzięki kwasowemu pH, dzięki czemu włosy są lśniące, miękkie i gładkie. Do jednej szklanki zimnej (najlepiej wcześniej przegotowanej i ostudzonej) wody wlej jedną łyżkę octu i polej tą mieszanką włosy. Nie spłukuj.

Taka pielęgnacja najlepiej sprawdzi się przy włosach wyskoporowatych, ponieważ właśnie w takim przypadku łuski włosowe są najbardziej porozchylane. Płukanka octowa domyka łuski, dzięki czemu pomaga zatrzymać wilgoć we wnętrzu włosa, przywraca kosmykom połysk i przeciwdziała puszeniu się.
Taką płukankę stosujemy raz w tygodniu (nie częściej).

Moje wrażenia:

Zaraz po opłukaniu włosów octem jabłkowym wodą (jeszcze gdy włosy były mokre) zauważyłam, że są zdecydowanie bardziej śliskie, co już na tym etapie świadczyło, że łuski włosowe są domknięte. Niezbyt przyjemny zapach octu dość szybko się ulotnił i włosy pachniały uprzednio położoną maską (włosy umyłam szamponem BD, następnie nałożyłam na 5-10 min maskę - Crema al Latte, którą dokładnie zmyłam, a ostanie płukanie wykonałam roztworem wody z octem).

Efekt?


Przede wszystkim zastanawiam się dlaczego wcześniej nie skusiłam się na tą płukankę?! Włosy dzięki niej mega gładkie, śliskie i błyszczące! Wyglądają na bardzo zdrowe i zadowolone ;) Są mięsiste i miłe w dotyku, dobrze się rozczesują. Jestem bardzo zadowolona z efektu :)

Więcej domowych płukanek do włosów znajdziecie TU.

P.S. Ocet jabłkowy sprawdzi się również w pielęgnacji domu, o czym przeczytacie np. TU


źródła: http://www.doz.pl/, www.poradnikzdrowie.pl, http://portal.abczdrowie.pl/, http://kobieta.wp.pl/, http://www.womenshealth.pl/, http://kosmetyczne-pokusy.blogspot.com/ i własne przemyślenia

Komentarze