Naturalne filtry UV


Kochane zapowiada się kolejny naprawdę gorący weekend, z tego właśnie powodu postanowiłam zgłębić temat naturalnych filtrów przeciwsłonecznych. Zapraszam! 
Na początek klika słów o rodzajach promieniowania słonecznym (trzeba poznać swojego wroga;)

UVA 320-400 nm
To aż 95% całego promieniowania UV. Odpowiada za fotostarzenie się skóry oraz nowotwory. Dociera do tkanki podskórnej. Natężenie tego promieniowania jest takie samo przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Przenika przez chmury, szyby okienne i samochodowe.
UVB 280-320 nm
To tylko 5% promieniowania ultrafioletowego, docierającego do Ziemi. Daje opaleniznę, ale także rumień i oparzenia słoneczne.

I cały problem w tym, że naturalne filtry chronią nas głownie przed promieniowaniem UVA Obecnie żadne ze znanych naturalnych filtrów nie są wystarczająco skuteczne by mogły być stosowane jako samodzielne filtry. Wysokość ochrony jaką gwarantują filtry naturalne jest porównywalna do wartości faktora SPF rzędu 2-4.

Masło Shea
Jego niezwykłe właściwości odmładzające, kojące, wykorzystywane były od niepamiętnych czasów. Substancje zawarte w maśle Shea chronią i wzmacniają cement komórkowy warstwy rogowej skóry przez co poprawia się jej elastyczność. Jest ono również naturalnym filtrem, chroniącym przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVA i UVB.

Juglon
Jest to naturalny barwnik roślinny uzyskiwany z liści lub łupinek orzecha włoskiego. Wyciąg z orzecha włoskiego (Juglans regia) użyty w stężeniu 1-5 % posiada niewielkie właściwości promienioochronne, absorbuje bowiem w pewnym stopniu promieniowanie słoneczne w zakresie UVB, a także częściowo w paśmie promieniowania UVA, zwłaszcza jeśli jest użyty w większym stężeniu, wtedy jego zdolność ochrony przed UVA wzrasta.

Melanina
Ma działanie ochronne jako filtr i działanie antyutleniające, czyli neutralizujące wolne rodniki. Częściej stosuje się melaninę syntetyczną. Zakres ochronny melaniny obejmuje promieniowanie UVA i UVB, o skuteczności porównywalnej do SPF 2-3.  Najważniejsza jest jej rola antyrodnikowa. W stężeniu 0,005-0,01% potrafi zwalczyć 80% powstających wolnych rodników. Dodatek witaminy E podnosi skuteczność

Arnika górska 
Wyciąg z jej kwiatów, w stężeniu około 3%, pochłania część promieniowania UVB oraz część w zakresie krótkich fal UVA. Arnika znana jest z działania wspomagającego krążenie krwi, wzmacniającego naczynka krwionośne.

Korzeń tarczycy bajkalskiej
Roślina wykorzystywana w medycynie chińskiej. Dla celów kosmetycznych i leczniczych najważniejsza jest zawartość związków flawonoidowych (ok. 20%), takich jak bajkalina, bajkaleina, wogonina.
Flawonoidy są skutecznymi antyutleniaczmi. Bajkalina i wogonina mają ponadto zdolność pochłaniania promieniowania UV w zakresie UVA i UVB.

Korzeń ratanii 
Wyciąg z korzenia zawiera sporą ilość garbników katechinowych, dzięki czemu ma działanie ściągające i przeciwbakteryjne. Niedawno odkryto również jego skuteczność w ochronie przeciwsłonecznej.


Dla lepszej ochrony przeciwsłonecznej najlepiej wybierać nierafinowane oleje i łączyć je czystym tlenkiem cynku, który można dostać na stronach półproduktami kosmetycznymi.





olej malinowy/z pestek malin - SPF 30 do SPF 50
olej marchewkowy/olejek z nasion marchwi - SPF 30 do SPF 40
olej z kiełków pszenicy - SPF 20
olej z orzechów laskowych - SPF 15
olej sojowy - SPF 10
masło shea/karite - SPF 10
oliwa z oliwek - SPF 7
olej makadamia - SPF 6
olej rycynowy - SPF 6
olej konopny - SPF 6
olej ze słodkich migdałów - SPF 5
olej jojoba - SPF 4
olej sezamowy - SPF 4
olej awokado - SPF 4 do SPF 15
olej kokosowy - SPF 2 do SPF 10

Czym jest SPF (Sun Protection Factor)? Ten czynnik wskazuje, w jakim stopniu/ przez jaki czas nasza skóra chroniona jest przed promieniowaniem UVB. Dla przykładu, krem z SPF 20 wydłuża ten czas 20-krotnie.

Filtry chemiczne stosowane w kosmetykach przeciwsłonecznych uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Pięć z nich zostało umieszczonych na liście substancji zaburzających gospodarkę hormonalną człowieka. Substancje te mogą kumulować się w organizmie człowieka (również w mleku matki). Filtry chemiczne penetrują skórę, mogą powodować podrażnienia.

Możemy stworzyć własny krem z filtrem UV

SKŁADNIKI:
250 ml masła shea
125 ml oleju kokosowego
115 ml wosku pszczelego
(lub wosku i oliwy, im więcej wosku, tym bardziej wodoodporny)
2 łyżeczki witaminy E
3 łyżki tlenku cynku
kilka kropel ulubionego olejku eterycznego

Masła, oleje i wosk przekładamy do szklanego naczynia i roztapiamy w kąpieli wodnej. Kiedy składniki się połączą, lekko wystudzamy miksturę, dodajemy witaminę E, olejek eteryczny oraz tlenek cynku. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do czasu,aż krem zastygnie. Autorka przepisu twierdzi, że krem ma filtr o mocy SPF 30.



źródła internetowe: http://www.zielonawsrodludzi.pl, http://www.srokao.pl, http://healthandthecity.pl, http://kascysko.blogspot.com, http://www.juliacaban.pl,

Komentarze