Jak siła drzemie w aloesie?


Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o aloesie i jego właściwościach. Od bardzo dawna chciałam mieć aloes w swoim domu, a od jakiegoś czasu już go mam, przyszła pora aby trochę o nim napisać.

Cała wartość odżywcza aloe vera znajduje się w jego liściach, a dokładniej żelu który znajduje się w ich środku. Aby się do niego dostać obcinam liścia u nasady, następnie obcinam mu kolce i ścinam wierzchnią warstwę.


W warunkach domowych do celów leczniczych wykorzystuje się miąższ z dużych, 2–3 -letnich liści pozbawionych gorzkiej, zielonej skórki. Miąższ można stosować bezpośrednio na skórę. Przecieram nim skórę twarzy.

Zawiera wiele substancji odżywczych – minerały m.in. wapno, magnez, cynk, selen, chrom, aminokwasów, witaminy, takich jak A, B1, B2 , B3, B6, B12, C, E i K, błonnik, enzymy i sterole,  kwasy organiczne (m.in. cynamonowy, bursztynowy), wielocukry, glikoproteidy (aloektynę) oraz stymulatory biogenne.

Aloes ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgrzybiczne, przyśpiesza gojenie ran. Aloes działa nawilżająco, pomaga przywrócić skórze miękkość i zapobiega jej starzeniu. Sok z aloesu ogranicza rozwój trądziku i zwęża rozszerzone pory skóry.

Efekty na mojej skórze:

Są niewątpliwie korzystnie. Skóra jest ładnie stonizowana, nawilżona i ujędrniona. Najczęściej nakładam aloes, a na niego olejek. To świetna forma utrzymania nawilżenia na dłużej. Długotrwałe nawilżanie skóry samym olejem nie jest dobrym pomysłem i w efekcie może prowadzić do przesuszenia skóry. Dlatego właśnie najlepiej nakładać olejek na mokrą twarz, na kwas hialuronowy, żel aloesowy, hydrant, krem nawilżający czy też serum.

Najczęściej aplikuje żel aloesowy na noc. Rano budzę się ze świeżą, nawilżoną i ukojoną twarzą.

Oczywiście aloes możemy zastosować z powodzeniem do pielęgnacji włosów.

Do tej pory naturalny żel aloesowy nakładałam na twarz zaledwie kilka raz, aby nadmiernie nie obciążać roślinki.

UWAGA! Aloes może uczulać.

Aloes jak najbardziej możemy również jak najbardziej stosować wewnętrznie. Żel aloesowy energetyzuje, zwalcza zmęczenie, działa przeciw utleniająco Stymuluje układ immunologiczny i trawienie, obniża poziom złego cholesterolu.
Pamiętajmy jednak aby przyjrzeć się składowi produktu, który chcemy spożywać i zapoznać się z przeciwwskazaniami (takimi jak ciąża, karmienie piersią czy skłonność do krwotoków, aloesu nie podaje się również dzieciom do lat 12) .
źródła: www.wymarzonyogrod.pl, www.poradnikzdrowie.pl, super-jedzenie.pl, wiedza.cc
"Lecznicza moc roślin" Jak zachować młodość i zdrowie Franck Gigon, Patricia Bareau