Jak zrobić domowy hydrolat?


Niedawno wykonałam swój pierwszy domowy hydrolat. Z efektów jestem całkiem zadowolona i już się przymierzam do kolejnych. W pierwszej części wpisu zapoznam Wam z tym co, to jest hydrolat i do czego służy. Następnie podam kilka przykładowych hydrolatów i ich działania oraz odpowiem na pytanie zawarte w tytule posta.



Hydrolat inaczej nazwać możemy wodą roślinną, destylatem czy wodą kwiatową. Powstaje w procesie destylacji świeżych roślin parą wodną. Zawiera cenne substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Hydrolaty mają świetne właściwości pielęgnacyjne, ich pH jest zbliżone do pH naszej skóry. Hydrolaty nawilżają, łagodzą, odżywiają. Wspaniale sprawdzają się w codziennej pielęgnacji. Mogą zastąpić tonik, miesza się je też z olejkami, serum czy żelami hialuronowymi.

Wodę roślinną dobieramy biorąc pod uwagę potrzeby naszej cery. Przykładowo do skóry tłustej sprawdzi się hydrolat oczarowy, który zmniejsza wydzielanie sebum, obkurcza także naczynka krwionośne dlatego cera naczynkowa również powinna się z nim polubić. Hydrolat lawendowy sprawdzi się na skórze skłonnej do stanów zapalnych. Woda różana przyniesie ukojenie wrażliwej skórze.

Z powodzeniem możemy wykonać także hydrolat melisowy (odświeża, łagodzi, nawilża), miętowy (tonizuje, wzmacnia, rozjaśnia), rumiankowy (łagodzi), szałwiowy (oczyszcza, działa przeciwzapalnie, tonizuje), ze słodkiej pomarańczy (odżywia, odświeża), lipowy (odświeża, nawilża, łagodzi), bławatkowy (działa antyoksydacyjnie, antyseptycznie, łagodząco) i wiele innych. Właściwie wystarczy przeczytać o właściwościach danej rośliny, a jeżeli przypadną nam one do gustu wykonać z niej hydrolat.

Hydrolat uzyskany w domu jest w 100 % naturalny! Wiele z tych, które możemy zamówić w Internecie zawiera Phenoxyethanol (badania wykazały, że toksyczność fenoksyetanolu może powodować skutki szkodliwe dla mózgu i układu nerwowego, nawet przy umiarkowanym stężeniu).

Przyszedł czas na odpowiedź na pytanie zadane w tytule - jak zrobić domowy hydrolat? Najlepiej i najprościej wykonać go przy użyciu klasycznej włoskiej kawiarki do przyrządzania domowego espresso.




Hydrolat wykonujemy analogicznie do tego jak przyrządzamy kawę. Po prostu w miejsce kawy wkładamy liście czy też kwiaty. Dobrze jest użyć wody destylowanej lub filtrowanej.


źródło:  Reconnet.pl

Jako pierwszy zdecydowałam się wykonać hydrolat z liści brzozy. Liść brzozy zawiera flawonoidy, garbniki, trójterpeny (betulinę), olejek eteryczny, kwas askorbinowy.

Substancje czynne zawarte w brzozie - betulina i kwas betulinowy działają antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwświądowe, regulują wydzielanie sebum, hamują powstawanie zmian trądzikowych oraz pobudzają syntezę kolagenu i elastyny. 

Zdjęcie gotowego hydrolatu znajdziecie poniżej.


Jestem zadowolona z działania tej wody brzozowej, ładnie tonizuje twarz.

Dla osób nie posiadających kawiarki istnieje jeszcze drugi, trochę bardziej skomplikowany sposób KLIK

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainteresować hydrolatami, a także zachęcić do wykonania własnego w domu. Obecnie jest na to czas idealny,



Komentarze

Prześlij komentarz