Melisa i jej kosmetyczne właściwości


Melisę często możemy znaleźć w naszym ogródku. Ma piękny delikatnie cytrusowy zapach. Koi nam nerwy ale równie dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej.Melisa ma zdolności regeneracyjne i odświeżające. Tonik z melisy pomaga walczyć z niedoskonałościami skóry, trądzikiem. Świetnie sprawdza się w codziennej pielęgnacji problematycznej skóry twarzy.

Melisa zawiera zarówno kwas kawowy i kwas rozmarynowy, są to silne przeciwutleniacze, które eliminują reaktywne formy tlenu. Zawarty w niej eugenol działa przeciwzapalnie. Związki te posiadają silne własności przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe i chronią błony lipidowe komórek.


Melisa ma działanie oczyszczające, odświeża i delikatnie ściąga na skórę, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Sprawdzi się zatem najlepiej przy skórze tłustej i skłonnej do powstawania niedoskonałości. 

Tonik z melisy możemy sporządzić zarówno z tej w wersji suszonej jak i ze świeżych liści. W postaci suszonej wystarczy zaparzyć dwie torebki w filiżance, poczekać aż napar wystygnie i przemyć nim skórę twarzy i dekoltu. Najlepiej każdorazowo wykonywać nowy napar. Świeże liście należy przez 15 minut gotować, następnie pozostawić przez kolejne 15 minut pod przykryciem. 

Napar z melisy świetnie sprawdzi się także w roli płukanki do włosów, które nadmiernie przetłuszczają się przy nasadzie. Polecana jest również przy nadmiernie wypadających włosach i łupieżu. 

Na rynku pojawiają się także kremy z wyciągiem z melisy. prezentach :)
Czy wszystko wskazuje na to, że w tym roku będziecie proszeni na Chrzest Święty? Jeżeli tak na pewno zastanawiacie się jaki prezent sprawić maleństwu. Prezenty na chrzest  mogą mieć zarówno wartość symboliczną jak i praktyczną.  Wyjątkowym prezentem jest obrazek święty, który jest symbolem czuwania nad maleństwem i chronienia go przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Dobrym pomysłem są również odpowiednio spersonalizowane albumy na zdjęcia, na ich okładce możemy umieścić zdjęcie maleństwa. Piękną pamiątkę z grawerem stanowi również wykonane z najwyższej próby srebra smoczki i urocze grzechotki wysadzane kryształkami. Możliwości wyboru jest pełen wachlarz. 


Komentarze