Niepozorny Bluszczyk Kurdybanek

 Na pewno niejednokrotnie rzuciła Wam się w oczy ta niepozorna roślinka. Często można ją spotkać na przydomowych trawnikach czy na łąkach, a także w lasach. Dziś słów kilka o jej właściwościach.

Bluszczyk kurdybanek to zioło, które pnie się po ziemi. Z tego powodu określa się go bluszczykiem ziemnym. Dwuletni kurdybanek kwitnie od kwietnia, do czerwca. Ma niebieskie charakterystyczne drobne niebieskie kwiatuszki, jego młode listki są zielone.

Roślina ta szybko się rozprzestrzenia, wypierając trawę. Dlatego też traktowana jest jako chwast, którego chętnie wiele osób pozbyło by się z ogródka.


Okazuje się jednak, że bluszczyk kurdybanek działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Podaje się go w chorobach układu pokarmowego, a ponieważ przyspieszają przemianę materii powinny po nie sięgać także osoby mające problem z trawieniem lub wagą. Świetnie sprawdza się w chorobach dróg oddechowych, ponieważ łagodzi kaszel i ułatwia odkrztuszanie. Uważa się także, że dobrze działa na poprawę odporności organizmy, uspokaja, stosowany jest jako zamiennik znanej nam wszystkim melisy. Kurdybanek poprawia funkcjonowanie narządów - nerek i wątroby.

Zioło kurdybanku od dawna znane jest w medycynie ludowej i ziołolecznictwie. Surowcem są zarówno jego liście, jak i kwiaty. Robi się z niego napar, zbierany od kwietnia surowiec należy dobrze wysuszyć, by później robić z niego napary i herbatki. Wystarczy łyżeczkę ziela zalać wrzątkiem i odstawić na 10 minut.


Po bluszczyk sięga się również w kuchni wykorzystując jego susz. Stanowi świetny dodatek do wielu potraw. 


Czym jest szkoda komunikacyjna? Jest to szkoda wynikła kolizji lub wypadku drogowego. Na pewno ze sporym stresem. A wycenia szkód staje się drażliwym tematem. AUTOMOBILIS to firma, która dokonuje wyceny w rzetelny sposób i dąży do expresowej wypłaty odszkodowań. Profesjonalna szacowanie szkody komunikacyjnej to podstawa, by uzyskać godną rekompensatę pieniężną. Firma bezpłatnie wycenia szkoda, a następnie przedstawia godną wycenę szkody. Niestety coraz częściej można się spotkać z zaniżaniem realnej kwoty odszkodowania. Przez co odszkodowanie nie pokrywa kosztów zaistniałej szkody. Firma szacuje szkody, a następnie odkupuje prawo do nich, biorąc na siebie ryzyko odzyskania odszkodowania. Klient dostaje pieniądze od ręki, nie musząc uczestniczyć w długotrwałym postępowaniu. 


Komentarze